Balti riikide majanduse ülevaade.
Septembril 2019.

Mārtiņš Āboliņš, Citadele panga ökonomist

Maailmamajandus aeglustub ja võimaliku majanduslanguse märgid süvenevad

Pärast kahte väga head aastat maailma ja Balti majanduses on olukord maailmamajanduses 2019. aastal märkimisväärselt muutunud. Hea uudis on see, et praegused tööstuse ja kaubanduse andmed on endiselt kaugel sellest tasemest, kus peaksime muretsema tõsise kriisi pärast.

Lugege täpsemalt

Baltikumis kasv aeglustub

Ülemaailmse kasvu aeglustumisel aeglustub ka Baltikumi majanduskasv, kuid kogu euroalaga võrreldes on Baltikumi kasvutempo jätkuvalt väga hea. Teises kvartalis kasvas Leedu SKP eelmise aastaga võrreldes 3,9% ja Eestis 3,6%, Ida-Euroopas suurenes SKP aga 3,5%. Samal ajal kasvas Läti SKP teises kvartalis vaid 2,0%, mis on viimase kolme aasta aeglaseim majanduskasv.

Lugege täpsemalt

Tööstuses on tunda maailmamajanduse aeglustumist

Balti tootjad on hakanud tajuma maailmamajanduse aeglustumist, kuid Baltikumi tootmissektoritel läheb paremini kui mujal Euroopas. Juulis kasvas tootmisvõimsus Lätis 2018. aasta juuliga võrreldes 1,3%, Eestis 2,5% ja Leedus 4,7%.

Lugege täpsemalt

Elavnenud tööturg suurendab tarbimist

Ehkki Balti riikide majandus kasvab sel aastal aeglasemalt kui kahel varasemal aastal, pole see veel töötajaid mõjutanud ja palk kasvab Baltikumis kiiresti. Selle aasta teises kvartalis tõusis keskmine palk Lätis eelmise aastaga võrreldes 7,8% ja jõudis 1083 euroni (bruto). Samal ajal kasvas keskmine palk Eestis 9% ja Leedus 7,9%, ulatudes vastavalt 1419 ja 1266 euroni (bruto).

Lugege täpsemalt

Lugege täpsemalt siit: