Tööstuses on tunda maailmamajanduse aeglustumist

Balti tootjad on hakanud tajuma maailmamajanduse aeglustumist, kuid Baltikumi tootmissektoritel läheb paremini kui mujal Euroopas. Juulis kasvas tootmisvõimsus Lätis 2018. aasta juuliga võrreldes 1,3%, Eestis 2,5% ja Leedus 4,7%. Samal ajal on tööstustoodang Saksamaal viimastel kuudel eelmise aastaga võrreldes vähenenud peaaegu 5%. Ehkki Baltikumi tööstuse kasv on endiselt positiivne, kajastub välisnõudluse langus üha enam ettevõtluses ja muudes näitajates. Alates eelmise aasta lõpust on uute tellimuste hulk Baltimaades vähenenud peaaegu kõigis tootmissektorites. Samal ajal kasvavad tööstuslikud varud ja järgmiste kuude tootmisprognoosid on muutunud negatiivsemaks, samas kui tööhõiveootused on Eestis järsult halvenenud.

Välised signaalid pole just julgustavad, kuid nii Baltikumis kui ka kogu maailmas näivad tööstusnäitajad stabiliseeruvat ning tootjate suundumus näitab pigem tsüklilist aeglustumist kui järsku langust. See tähendab, et kui maailmamajanduses ei ilmne uusi negatiivseid arengusuundi, näiteks kaubandussõdade kiiret laienemist või ootamatuid finantsšokke, siis Baltikumis tootmine tõenäoliselt ei kasva ega lange, vaid püsib kerge tõusutrendiga praegusel tasemel.

Sel aastal oli Baltikumi tööstuses kõige kiirem kasv elektriseadmete, arvutite ja optiliste seadmete tootmises ning valmistatud metalltoodete tootmises. Samal ajal on puidutööstuse toodang hakanud viimastel kuudel langema, mille põhjuseks on tootmise tagasipöördumine jätkusuutlikumale tasemele pärast 2018. aasta rekordiliselt kõrgeid puiduhindu, mis hoogustas nii metsaraiet kui ka tootmist. See koos Brexitiga kaasneva nõudluse vähenemisega Suurbritannia ehituse tarbeks on märkimisväärselt mõjutanud Baltikumi puidusektorit. Lisaks tuntakse muret selle pärast, et Baltikumi tööstuskasv on muutunud väga sõltuvaks kapitalikaupade tootmisest. Nõudlus kaupadesse investeerimise järele on väga tsükliline ja just selles majandusharus on praegu maailmas suurim langus ning see kujutab endast Baltikumi tööstusele lisariski.