Maailmamajandus aeglustub ja võimaliku majanduslanguse märgid süvenevad

Pärast kahte väga head aastat maailma ja Balti majanduses on olukord maailmamajanduses 2019. aastal märkimisväärselt muutunud. Hea uudis on see, et praegused tööstuse ja kaubanduse andmed on endiselt kaugel sellest tasemest, kus peaksime muretsema tõsise kriisi pärast. Lisaks on nii USAs kui ka eurotsoonis tööpuudus endiselt väike ja tarbitakse meelsasti. Ka globaalne majandus kasvab jätkuvalt. Teiselt poolt lähenevad tootmine ja maailmakaubandus majanduslangusele, samas kui maailmamajandus kasvab eeldatavasti alates 2009. aastast kõige aeglasemas tempos. Maailmamajandust ähvardab samuti laienev kaubandussõda USA ja Hiina vahel. Võimaliku majanduslanguse märgid süvenevad ja neid ei saa tähelepanuta jätta.

Üks praeguse aja tugevaimaid majanduslanguse signaale on USA ja eurotsooni valitsuse väärtpaberite ümberpööratud tulukõver, mis tähendab, et lühiajalised intressimäärad on kõrgemad kui pikaajalised. See kajastab investorite ettevaatlikku seisukohta majanduskasvu suhtes ja varem on sarnane olukord võlakirjaturgudel saabuvale langusele viidanud. Kas see kõik tähendab, et peaksime muretsema uue kriisi pärast? Minu arvates veel mitte. Varasemal ajal pole pööratud tulukõver siiski alati majanduslangust tähendanud ja isegi kui langus läheneb, ei tähenda see alati sügavat kriisi. Teisest küljest kutsuvad maailmamajanduse suuri vapustusi peaaegu alati esile tugevad finantskriisid, suured sõjad või hinnamuutused. Minu arvates pole vähemalt praegu finantssektoris ilmseid tegureid, mis ähvardaksid muuta praeguse tsüklilise aeglustumise tõsisemaks kriisiks, kuid kindlasti on ka potentsiaalseid riske.

Kaubandussõdade edasine laienemine (eriti kui need tabaksid Euroopat), kõik ootamatud finantsšokid või kaootiline kokkuleppeta Brexit võib maailmamajandust veelgi destabiliseerida ja muuta praeguse majanduskasvu tsüklilise languse tõsisemaks majanduslanguseks.