Balti riikide majanduse ülevaade.
Veebruar 2020.

Mārtiņš Āboliņš, Citadele panga ökonomist

Maailmamajandus näitab stabiliseerumise märke

Maailmamajandus jätkab suhteliselt mõõdukat tsüklilist aeglustumist, kuid USA ja Euroopa hirmud seoses võimaliku majanduslangusega ei ole veel teoks saanud ning lühiajalised makromajanduslikud näitajad ilmutavad üha enam stabiliseerumise märke. USA, euroala, Hiina ja muude suuremate majanduspiirkondade tootmistööstuse olukord ei halvene enam ning uued tööstustellimused on stabiliseerunud.

Lugege täpsemalt

Baltikumi turg jätkab kasvamist, kuid selle olukord on halvenemas

Vaatamata maailmakaubanduse vähenemisele ja maailmamajanduse aeglustumisele kasvab Balti regioon endiselt kiiremini kui euroala tervikuna. Leedus ja Eestis kasvas SKP 2019. aasta esimese kolme kvartali jooksul aastases võrdluses 3,9–4,3%, samal ajal kui Lätis langes kasv 2,5%-ni.

Lugege täpsemalt

Eksportijad tajuvad välisnõudluse vähenemist

Üleilmse makromajanduskeskkonna ebasoodne olukord on kõige rohkem tunda tootmissektoris ja kaupade ekspordis. Siiski oli Baltikumi tööstussektori kasv 2019. aastal märkimisväärselt suurem kui teistes euroala riikides, mis näitab, et Balti riikide tootjad on endiselt konkurentsivõimelised. On aga ebatõenäoline, et tööstus suudab ka 2020.

Lugege täpsemalt

Sisetarbimine toetab endiselt majanduskasvu

Sisetarbimine on endiselt üks Baltikumi majanduskasvu peamisi põhjusi. Aasta viimastel kuudel aeglustus aga iga-aastase jaemüügi kasv eurodes võrreldes 2019. aasta esimese poole 6–8%-ga 4–5%-ni.

Lugege täpsemalt

Lugege täpsemalt siit: