Kuhu see link viib?

Libaveebisaidid on sageli äravahetamiseni sarnased ehtsatega. Kiiresti pilguga üle käies ja tuttavat sisu nähes ei pruugi üldse märgatagi, et tegelikult on veebileht võltsitud.

Kurjategijad lisavad võltsitud veebilehtede linke sotsiaalmeeidas avaldatud postitustele ja reklaamidele ning saadavad neid e-posti ja SMSiga. Sageli proovivad petturid jätta muljet, et tegu on mõne riigiasutuse või tuntud teenusepakkujaga: maksuameti, transpordiameti, kohtu, mõne ajakirjandusväljaande, Omniva või DPD-ga. Enne sellistele lehtedele klõpsamist pööra tähelepanu detailidele!  

Kontrolli hoolega

1. E-posti aadressi

Alusta saatjast, täpsemalt saatja nime järel olevast e-posti aadressist. Kas see kuulub tõesti saajale? 

2. Tervet veebilehe aadressi

Turvaliste linkide alguses ei pruugi alati seista https. Isegi siis, kui saatja või link tundub alguses usaldusväärne, võivad olla veidi muudetud tuntud sõnad, nagu näiteks Google või Citadele. Nii võib G00gle olla kirjutatud nullidega o-tähe asemel või Cltadele l-tähega i-tähe asemel. 

3. Telefoninumbrit

Kahtlase SMSi korral kontrolli saatja telefoninumbrit: otsi infot internetist ja vaata kontaktandmeid eeldatava saatja veebilehelt. Suhtu kriitiliselt ka SMIS-is olevasse linki ja saadetud palvesse. Pangad, riigiasutused ei saada linke ja palu, et sisestaksid oma pangakaardiandmed või internetipanga kasutajanime ja parooli. Samamoodi ei palu Eesti Post või Omniva sul oma paki saamise aadressi värskendada. Kahtlustavalt tasub suhtuda ka lühendatud linkidesse, millel on mõni muu domeen kui .ee.


Kuidas toimida pettuse ohvriks langedes?   

Kui arvad, et sinu Citadele pangakonto on langenud petturite küüsi või oled sisestanud oma konto- ja kaardiandmed mõnel kahtlasel veebisaidil, võta meiega kohe ühendust telefonil . Samuti teata juhtunust politseile. 

Finantsturvalisuse kohta võid lähemalt lugeda Citadele veebisaidilt ja blogist.