
WEALTH
Mis asi on digitaalne rahakassa?
Säästmine aitab hoolitseda enda ja oma lähedaste vajaduste ning unistuste eest. Lapsepõlves kogusime raha maiustuste, mänguasjade või millegi suurema, nagu raadio, kaamera või lauamängu, jaoks. Soovid küll muutuvad aastate jooksul, vajadus nende jaoks säästa püsib.
Mis on Citadele nutikas rahakassa?
Rahakassa on Citadele mobiiliäpis olev tööriist, mis ümardab automaatselt iga pangakaardiga tehtud ostu summa ja kannab jäägi eraldi kontole säästudeks. Rahakassa aitab sul märkamatult raha säästa ning teenida kogutud säästude pealt 3%* intressi aastas. Säästetud raha saad vabalt valitud ajal teisele Citadele kontole üle kanda ja kasutama hakata.
Rahakassa kasutamiseks peab olema vähemalt 7-aastane. See on hea võimalus õpetada praktilisel viisil lastele juba varases eas finantskirjaoskust ja säästmise olulisust.
Kuidas rahakassat aktiveerida?
- Logi sisse Citadele mobiiliäppi.
- Leia avalehelt rahakassa bänner või vali menüüst Teenused > Hoiused > Pluss märk üleval paremal nurgas > Ava rahakassa .
- Vali ümardamine 0,10 või 1 euroni ja soovi korral aktiveeri kordaja, mille abil saad ühe maksega säästa veelgi rohkem.
- Ühenda rahakassaga üks või mitu pangakaarti, millega tehtud ostudelt sääste arvestatakse.
- Kinnita valitud seaded.
Nii kogunevad säästud lihtsalt ja märkamatult. Oletame, et lõid täna endale rahakassa, valisid ümardamise ühe euroni ja kordajaks ×2. Seejärel ostad toidupoest 31,08 euro eest süüa. Säästudeks kantakse seega automaatselt 0,92 × 2 = 1,84 eurot. Teel koju ostad ka 1,75 euro eest jäätist. Rahakassasse laekub 0,25 × 2 = 0,50 eurot. Samal õhtul lähed sõpradega kohvikusse, kus kulutad 16,30 eurot ning säästud täienevad 0,70 × 2 = 1,40 euro võrra. Nii koguksid ühe päevaga oma rahakassasse 3,04 eurot.
Miks inimesed säästavad?
Varade kogumine on ellujäämisega seotud loomulik instinkt: isegi väga väikesed lapsed koguvad kivikesi, mänguasju või muid nipsasjakesi. Selle instinkti tuumaks on säästmissoov tuleviku kindlustamise strateegia, et tagada turvalisus ka olukorras, kus eluolud võivad muutuda. Enam ei ole säästmise eesmärk seotud ainult ellujäämise ja turvalisusega, vaid inimesed säästavad ka endale või teistele rõõmu valmistamiseks ja mitmesugusteks teisteks eesmärkideks.
Milline säästmisviis on kõige tõhusam?
Säästmise põhjused ja motivatsioon on inimestel erinevad. Citadele panga tellitud uuringu** kohaselt ütles 15% inimestest, et neid toetavad säästma konkreetsed eesmärgid. Digitaalsed lahendused, näiteks ostusumma ümardamine või automaatsed regulaarsed maksed, aitavad 22% inimestest, kuid 14% eelistab siiski raha oma silmaga näha ning panna see füüsilisse rahakassasse või ümbrikusse.
Mis sobib ühele inimesele, ei sobi teisele ja vastupidi. Selleks, et säästmine oleks tulemusrikas, on tarvis valida just selline meetod, mis sulle sobib. Siiski on selge, et automatiseeritud digitaalsed säästud, mis teenivad 3% aastas, on tulusamad ja paremini inflatsiooni vastu kaitstud kui hoiupõrsas olev sularaha.
Kui palju raha on sinu rahakassas?
* Intressimäär kehtib alates 14.05.2025 ja võib muutuda.
** Citadele tellitud elanikkonnaküsitluse viis läbi uuringuagentuuriga Norstat 2025. aasta aprillis, küsitledes Eestist, Lätist ja Leedust kõigist 1000 elanikku vanuses 18–74 aastat.
WEALTH
Seotud artiklid
Sinu pangakaart: kuidas maksta vähem ja saada rohkem?

Kes sente ei säästa, see 100 eurot ei näe
